Kovaçevski dhe Stoltenberg flasin për krizën Ukrainë- Rusi: Të përgatitemi për më të keqen!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Kriza aktuale në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës ka qenë një ndër temat kryesore mes kryeministrit Dimitar Kovaçevski dhe sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, përcjell TV21. Stoltenberg tha se NATO ka treguar se është e aftë të mbrojë të gjithë aleatët, ndërkaq bëri thirrje që vendet duhe të përgatiten për më të keqen.

“NATO ka treguar se mund të mbrojë të gjithë aleatët, ne duam të gjejmë zgjidhje politike për krizën, por ju duhet të përgatiteni edhe për më të keqen. Mbrëm SHBA paralajmëruan se do të vendosin forca në Gjermani, Poloni dhe Rumani. Kjo vjen plus gjithë përpjekjeve të deritanishme të tyre dhe vendosjes së forcave të komandave të NATO-s dhe 8.500 trupave që janë vendosur për reaksion të NATO-s. Ne veç më e kemi rritur përgatitjen e forcave të NATO-s dhe mendojmë se do të ketë nevojë për trupa shtesë në pjesën veriore të aleancës. I përshëndes ofertat e vendeve anëtare për vendosje të trupave ushtarake shtesë”, tha mes tjerash Stostenberg.

Kryeministri Kovaçevski theksoi se Maqedonia e Veriut i mbetet besnike marrëveshjes së Uashingtoni me NATO-n, duke shtuar se vendi respekton integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës.

“Si anëtarë të NATO-s ne i bashkangjitemi apeleve deri tek Rusia që të vazhdojë dialogun diplomatik, e mbështesim propozimin e NATO-s për takime tematike me Rusinë në lidhje me gjendjen e marrëdhënieve, sigurinë e Evropës, me fokus Ukrainën dhe transparencën , uljen e rrezikut dhe kontrollimin e armëve. Plotësisht e mbështesim sovranitetin e Ukrainës dhe integritetin territorial të saj në kufijtë e pranuara ndërkombëtarisht”, theksoi Kovaçevski.

TË FUNDIT
30 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
37 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
37 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
3 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
1 ditë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
12 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ