Kovaçevski: Do të fitojmë zgjedhjet, sërish do të jem kryeministër

ina-online
ina-online

25/12/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në një intervistë për “Shtypi i Lirë” në Slobodna TV thotë se pret fitore si në zgjedhjet presidenciale ashtu edhe në ato parlamentare.

“Do të ketë një qeveri teknike dhe ky është një detyrim ligjor. Më 28 janar do të dorëzoj dorëheqjen. Pas zgjedhjeve do të formojmë Qeverinë dhe do të kthehem si kryeministër. Të gjithë qytetarët duan anëtarësim në BE, duan një të ardhme më të mirë. Ndryshime kushtetuese mund të sjellë kjo përbërje, nuk ka nevojë të presim përbërje të re. Jam i bindur se ky vend do të bëhet anëtar i BE-së”, theksoi Kovaçevski.

Sipas tij, presidenti i ardhshëm i shtetit do të jetë presidenti i propozuar nga LSDM dhe koalicioni. Po ashtu zgjedhjet parlamentare do të fitohen nga koalicioni proevropian. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

pensionist-pleq

Pensionet do të rriten për 5% – Ai më i ulëti do të ketë shtesë vetëm 626den

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

INFO

NA NDIQ