Kovaçevski: Do të rikonstruktohen të gjitha përmendoret dhe monumentet partizane të LNÇ-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski njoftoi sot se do të rindërtohen të gjitha monumentet nga Lufta Nacional Çlirimtare.

Për rindërtimin e të gjitha monumenteve dhe memorialeve, siç tha ai, Qeveria ka siguruar para nga Buxheti i Shtetit, edhe pse sipas Ligjit për Memorialet dhe Memorialet, komunat, përfshirë edhe Qytetin e Shkupit janë përgjegjëse për ngritjen, mbajtjen, mirëmbajtjen dhe mbrojtjen e memorialeve.

“Me buxhetin e këtij viti do të rindërtohen të gjitha monumentet dhe memorialet nga FSHB për personat që kontribuan në luftën kundër fashizmit dhe çlirimin e vendit tonë dhe në ngjarjet që ndodhën dhe janë dëshmi e sfidës dhe e luftës për liri. Ngarkohet Ministria e Kulturës për lidhjen e marrëveshjeve, memorandumeve të bashkëpunimit me komunat për rehabilitimin e monumenteve dhe për t’i dorëzuar Qeverisë informacion në të cilin do të përcaktohen masat dhe mjetet e nevojshme për këtë qëllim. Qëllimi, po e përsëris edhe një herë, është që të gjitha monumentet nga LNÇ të rikonstruktohen”, nënvizoi kryeministri, Kovaçevski duke iu përgjigjur pyetjes së deputetes Lidija Tasevska. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

INFO

NA NDIQ