Kovaçevski: Do të takohemi me VMRO-në për të diskutuar rreth zgjedhjeve

ina-online
ina-online

12/01/2024

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski njoftoi sot se është i gatshëm të takohet me kreun e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski për të diskutuar rreth zgjedhjeve të ardhshme, shkruan Alsat.

“Për zgjidhje kadrovike ne nuk mund të takohemi sepse secili subjekt politik i propozon zgjidhjet e veta kadrovike në qeverinë teknike, apo cila do qoftë qeveri. Në formën e saj dhe në thelb, kjo qeveri është qeveri e koalicionit, ku merr pjesë edhe opozita, në pajtim të ligjit për zgjedhje dhe ligjit për qeverinë. Ashtu që ata duhet t’i bëjnë publike kandidatët e tyre dhe t’i parashtrojnë deri tek qeveria dhe Kuvendi që të mund të zgjidhen, kjo është procedura. Por gjithsesi se do të takohemi dhe do të bisedojmë rreth elementeve tjera të zgjedhjeve”, deklaroi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Rreziku nga Rusia – Ja kur hapet “kutia e Pandorës” sipas Bujar Osmanit!

IZETT-1392x928

Izet Mexhiti: Përplasjet e mia në BDI datojnë nga viti 2016 kur isha kundër koalicionimit me Nikolla Gruevskin

IMG_9321

VIDEO/Pajaziti: Premtimet e Ali Ahmetit për heqjen e 20%, reprizë që 20 vite vazhdimisht përsëritet

Taravari Gostivar

Taravari: Për pak orë mblodhëm 8 mijë nënshkrime

policia-mk

Vrasje në Bllacë, krisma armësh

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

INFO

NA NDIQ