Kovaçevski do t’iа thotë VMRO-së planin për ndryshimin e Kushtetutës

INA
INA

1 Qershor, 2023

Ne përballemi me vendimin nëse jemi për Evropën, apo për izolim, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski nga Samiti i Komunitetit Politik Evropian në Moldavi. Ai tha se pas mesazheve të të presidentes së KE-së Ursula von der Leyen, dhe presidentit francez Emmanuel Macron, për integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut, duhet të jetë e qartë për të gjithë në vend se nuk do të ketë kornizë të re negociuese dhe jemi përballë vendimit për ti futur popujt në Kushtetutë. Ai informoi se propozim-amendamentet tani janë në Ministrinë e Drejtësisë dhe sapo të miratohen në një seancë qeveritare do të dërgohen në Kuvend.

“Para kësaj, do të kem një takim me kryetarin e partisë më të madhe opozitare VMRO- DPMNE dhe ekipin e kësaj partie, ku do të ndajmë planin dhe kështu besoj se kemi kapacitetin, siç e kemi pasur, për të marrë vendime të tilla që do të sigurojnë një të ardhme më të mirë për qytetarët tanë”, deklaroi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

Por, kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski përsëriti se ndryshimet kushtetuese nuk do të kalojnë në Kuvend, dhe sugjeroi që Kovaçevski të bisedojë me të për periudhën që do të pasojë, siç tha ai, pas dështimit të këtij procesi. Sipas Mickoskit, sapo ndryshimet kushtetuese të dështojnë, do të ishte e logjikshme që kryeministri të jepte dorëheqjen.

“VMRO-DPMNE, grupi ynë, nuk do t ‘i mbështesë ata dhe çfarë të bëjmë më pas? Mendoj se duhet të flasim edhe për këtë, por le të presim dhe të shohim se cili do të jetë formati, ku do të jetë vendi, koha, dita. Praktikisht nuk kemi asgjë tjetër përveç deklaratave të Dimitar Kovaçevskit në publik”, u shpreh Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Mickoski nuk zbuloi se cili ishte plani i partisë pas dështimit të ndryshimeve kushtetuese, megjithëse partia më parë kishte thënë se ishte e mundur të diskutohej përsëri një kornizë e re negociuese me Brukselin. Megjithatë, një sërë udhëheqësish evropianë kanë theksuar deri tani se nuk ka mundësi të ndryshojnë kriteret tashmë të pranuara në negociatat për anëtarësimin në BE, midis Shkupit dhe Brukselit. Von der Leyen, pas takimit të djeshëm me Kovaçevskin, bëri thirrje për konsensus politik për miratimin e ndryshimeve kushtetuese. /Alsat

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_5646

Pas publikimit të pamjeve, reagon kryeministri Kurti – ka këtë mesazh!

shaip kamberi

Kamberi reagon pas sulmit ndaj një familje shqiptare në Medvegjë

medvegja

“Këndonin këngë nacionaliste”- Serbët sulmojnë me gurë e mjete të rënda shtëpinë e shqiptarit në Medvegjë (FOTO)

greqi policia

Tronditet Selaniku, goditet me thikë një 19-vjeçare shqiptare në një park të qytetit

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

IMG_5650

Sveçla: Kemi dëshmi se Serbia e organizoi sulmin në Banjskë – Kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

INFO

NA NDIQ