Kovaçevski: Duam që Alternativa të mbetet në Qeveri

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2023

Kryeministri i RMV-së, Dimitar Kovaçevski kërkon që partia Alternativa të mbetet në Qeveri.

“Duam që Alternativa të mbetet pjesë e mazhorancës, duke qenë se po diskutohet hyrja e një partneri të ri në koalicion.

Dera e Alternativës mbetet e hapur sepse janë pjesë e Qeverisë. Ne jemi një shoqëri demokratike dhe asnjë politikan apo parti nuk mund t’i sugjerojë një partie se çfarë vendimi të marrë. Respekti im për palët pjesëmarrëse në anëtarësimin në NATO dhe fillimin e negociatave me BE-në ka qenë dhe do të jetë gjithmonë në nivelin më të lartë. Në mbrëmje kemi seancën e Këshillit Qendror të LSDM-së, ku grupi punues do të dorëzojë raport për negociatat me Aleancën, tha kryeministri dhe kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski për rritjen e mundshme të shumicës qeverisëse.

Nuk mund të komentoj vendimin e Alternativës. Për këtë mund të përgjigjet vetëm lideri apo anëtarët e tjerë të partisë”, shtoi Kovaçevski në pyetjen e gazetarit nëse partia e Afrim Gashit do të largohet nga Qeveria.

Sonte vonë do të ketë më shumë informacione nëse Aleanca e Shqiptarëve do të hyjë në Qeveri dhe cilat ministri dhe poste do të marrë.

TË FUNDIT
40 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
10 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
15 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
17 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
17 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

ME TE LEXUARA

15 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
10 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
40 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
24 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
21 orë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit
20 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
20 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

INFO

NA NDIQ