Kovaçevski: Është shtuar numri i pacientëve, inkurajoj qytetarët që të vaksinohen

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2022

“Numri i pacientëve është rritur, por presioni në sistemin shëndetësor nuk është aq i lartë. Vaksinimi mbron dhe prandaj rekomandoj që qytetarët të vaksinohen për t’u ndihmuar të gjithëve, si në aspektin shëndetësor, ashtu edhe në atë ekonomik”, tha i mandatari Kovaçevski në “Top Tema”.

Sipas tij, ata që janë të vaksinuar kanë simptoma shumë më të dobëta se ata që nuk janë vaksinuar.

“Dua të inkurajoj qytetarët që të vaksinohen, sepse vaksinimi i mbron simptomat e virusit në një nivel më të ulët. Në këtë mënyrë nuk ndihmojnë vetëm veten e tyre, por edhe të gjithë të tjerët, veçanërisht stafin shëndetësor, i cili nuk do të jetë aq i rënduar, por edhe ekonominë në tërësi, sepse nëse duam që ekonomia jonë të funksionojë pa masa kufizuese, pa i mbyllur objektet prodhuese, të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm se përmes vaksinimit duhet të ndihmojnë me shembull personal”, tha Kovaçevski.

Ai theksoi se nuk pranon ndonjë zgjidhje nën presion sepse beson se duhet respektuar opinioni publik, por siç tha ai duhet të jemi të vetëdijshëm se përmes vaksinimit kemi simptoma më të lehta për sa i përket llojit delta dhe omicron.

I pyetur se a është e arsyeshme ndryshimi i ministrit të Shëndetësisë në kushtet e një pandemie, Kovaçevski tha se Venko Filipçe mbetet në dispozicion të Ministrisë së Shëndetësisë dhe se Bekim Sali është ekspert që mund ta përballojë këtë situatë.

TË FUNDIT
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
5 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

15 orë
Një ‘ushtri’ e tërë administratorësh do të kalojë nga një ministri në tjetrën në pesë muajt e ardhshëm
8 orë
SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit
17 orë
Mickoski pritet të dorëzojë në Kuvend propozimin për përbërjen e qeverisë së re
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
14 orë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
8 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ