Kovaçevski flet për hyrjen e ASH në Qeveri dhe pozicionet e AAA

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

“Ditëve të fundit ka pasur përparim të mirë në negociatat me Aleancën për Shqiptarët për sa i përket objektivave programore dhe kuadrovike”, theksoi  kryeministri Dimitar Kovaçevski në konferencën e sotme për media në Qeveri kushtuar dialogut strategjik me SHBA-në.

“Bisedimet janë zhvilluar në një frymë vërtet të mirë dhe në një atmosferë të arritjes së marrëveshjes  në mënyrë që shteti të ketë një shumicë në parlament që ka një qëndrim unik në lidhje me integrimin e shtetit në Bashkimin Evropian”, theksoi Kovaçevski.

Ai shtoi se në përgjithësi në bisedimet me Aleancën për Shqiptarët nuk ka pasur asnjë problem sa i përket shpërndarjes së posteve drejtuese në institucione.

“Fjala është për marrjen e përgjegjësisë në kuadër të potencialit kuadro të secilit partner të koalicionit, por edhe në pjesën e marrjes së përgjegjësisë në pjesën e pjesëmarrjes në shumicën qeveritare”, tha Kovaçevski, duke theksuar se qëllimi i bisedimeve është që të bëhet zgjerimi i kapaciteteve evropiane të koalicionit qeveritar.

Lidhur me bashkëpunimin  me Alternativën, Kovaçevski theksoi se kjo parti është një partner i rëndësishëm i Qeverisë, për të cilin siç tha ka një mendim jashtëzakonisht të lartë, si dhe për të gjithë partnerët qeveritarë.

“Gjatë ditës së sotme dhe nesër do të kemi negociata me Alternativën. Shpresoj se do të jetë e mundur të arrihet një rezultat pozitiv nga ato bisedime, në mënyrë që të gjithë të vazhdojmë të ndërtojmë një koalicion që avokon për një Maqedoni evropiane dhe do të sigurojë hyrjen e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian deri në vitin 2030”, tha Kovaçevski. (INA)

 

 

 

TË FUNDIT
11 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
13 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
15 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
54 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
9 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

ME TE LEXUARA

17 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
12 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
21 orë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit
17 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
11 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
21 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ