Kovaçevski flet për mundësinë e amnistisë për disa të dënuar

INA
INA

13 Shtator, 2023

-Është fakt që burgjet janë të mbingarkuara, kjo është fakt dhe nëse pyesni deri te drejtorët e burgjeve, do ta konfirmojë të njëjtën, këtë e tha sot kryeministri Dimitar Kovaçevski i pyetur për idenë për ligj të ri për amnisti, shkruan TV21. Kovaçevski tha se për vepra të caktuara ka dënime tjera përpos burgut.

“Ka edhe instrumente tjera në lidhje me dënimin, kjo është punë e caktuar për qëllime të shoqërisë që mund të bëhen e kështu me radhë. Ministria e Drejtësisë një kohë të gjatë punon për këtë zgjidhje ligjore dhe ministri i Drejtësisë kishte edhe deklaratë publike në lidhje me këtë ligj. Unë deri tani nuk kam dëgjuar komente të këqija, marrë parasysh se bëhet fjalë për uljen e dënimeve për ata që tashmë kanë nisur me vuajtje të dënimit, megjithatë nuk përfshin vepra që janë të natyrës më të rëndë”, tha Kovaçevski duke shtuar se propozim ligji duhet të hyjë në procedurë qeveritare që më pas të kalojë në Kuvend./tv21.tv

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

nenad-canak-1130x635

Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

pasaporta-e-kosoves-800x460-1

Ambasada Gjermane: Kush ka pasaportë të Kosovës, nga 1 janari lëvizë pa viza në zonën Shengen

Petar-Boskovic

Ish-kreu i ministrisë serbe të mbrojtjes: Policia e Kosovës ka treguar se nuk janë mizorë

Ganimete Musliu-600x3601696240829

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

INFO

NA NDIQ