Kovaçevski-Geer: Plani i Rritjes së BE-së për Ballkanin Perëndimor është inkurajues për qytetarët tanë

ina-online
ina-online

11/12/2023

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski sot takoi ambasadorin e BE-së në vend David Geer, me të cilin biseduan për anëtarësimin e vendit në BE.

“Me përfundimin e procesit të skrinigut, ne kemi bërë një moment historik të rëndësishëm në integrimin evropian, i ndjekur nga një hap kyç përpara drejt anëtarësimit tonë të plotë në BE.

Në takimin me ambasadorin evropian David Geer, vlerësuam se Plani i Rritjes së BE-së për Ballkanin Perëndimor është inkurajues për qytetarët tanë, pasi nënkupton reforma dhe përfitime konkrete tashmë në procesin e integrimit. Por është thelbësore të ruhet kursi pro-evropian, shkruan Kovaçevski në profilin e tij në Facebook.

Në atë drejtim, shkruan Kryeministri, njoftova se jemi në fazën e themelimit të Frontit Evropian për të marrë vendime në përputhje me kornizën negociuese dhe për të mundësuar anëtarësimin në BE dhe cilësinë evropiane të jetës për qytetarët e Maqedonisë në një periudhë të shkurtër kohore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

rasti-Sopotit

Sopoti – 21 vjet, rast klasik i montuar, 12 banorë me 156 vite burg, 6 agjentët fajtorë kurrë nuk u përgjigjën!

universiteti-i-tetoves-UT

Sindikata e UT-së kërkon nënshkrimin e marrëveshjes kolektive

marko-bislimoski-780x470-1

Bislimovski: Temperaturat e larta ditore do të ndikojnë në faturat e ngrohjes

Jovan mitreski

Mitreski: Do të propozojmë ndryshime në ligjin për arsimin e lartë, të gjithë të punësuarit do të kenë rritje të pagave

INFO

NA NDIQ