Kovaçevski: Gjuha maqedonase sot është pjesë e letërnjoftimit tonë në KB dhe është e inkoporuar në legjislacionin evropian

Iliria News Agency
Iliria News Agency

5 Maj, 2023

Në këtë ditë kur festojmë gjuhën maqedonase, u shpreh respektin e duhur të gjithë krijuesve të gjuhës letrare maqedonase, thekson kryeministri Dimitar Kovaçevski në urimin me rastin e Ditës së Gjuhës maqedonase – 5 maj.

“Mund të them me krenari se ne po përmbushim misionin dhe vizionin e të parëve tanë. Sot gjuha maqedonase është pjesë e letërnjoftimit tonë në Kombet e Bashkuara, ndërsa me nënshkrimin e Marrëveshjes me FRONTEKS është inkorporuar në legjislacionin evropian. Ne do të vazhdojmë të kujdesemi për gjuhën maqedonase sepse “përderisa e ruajmë dhe e ushqejmë gjuhën tonë maqedonase”, siç thotë i madhi ynë Blazhe Koneski, “do të mund të konsiderojmë se e kemi edhe atdheun. Si një shtëpi, si një vatër.” Gëzuar Ditën e Gjuhës Maqedonase, 5 Maj!, shkruan Kovaçevski në mesazhin e publikuar në profilin e tij në Fesjbuk.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti

Kurti në NBC: Bandat në veri ose kthehen në Serbi ose arrestohen në Kosovë, pastaj zgjedhjet

varga eurotalks

Politika e Vuçiçit njësoj si e Millosheviçit, Varga për Eurotalks (VIDEO)

elmi

Aziri: Ja çfarë e pengoi bashkimin e Alternativës, Besës dhe ASH-së? (VIDEO)

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Mickoski-vmro

Mickoski: Jam për një Qeveri të gjerë pro-maqedonase, tani jemi të nënshtruar nga BDI

Aggeler

Aggeler: Maqedoninë e Veriut e presin vendime të vështira, por ne jemi aty

Struga-780x439-1

Struga pret mërgimtarët për sezonin veror

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

droge

Aksion i përbashkët Maqedoni – Greqi, kapen 160 kg kokainë me vlerë 10 milionë euro

INFO

NA NDIQ