Kovaçevski: Gjuha shqipe është gjuha ime vëllazërore

Picture of ina-online
ina-online

22/11/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në akademinë solemne me rastin e 115 vjetorit të Kongresit të Manastirit, të organizuar nga Qeveria, tha se gjuha shqipe është gjuha e tij vëllazërore, shkruan TV21. Kovaçevski duke rrëfyer ditët e tij të kaluara me ministrin e Financave, Fatmir Besimi dhe me zv/kryeministrin për Çështje Europiane, Fatmir Bytyqi, tha se pa marrë parasysh dallimeve gjuhësore, me ta është kuptuar për të realizuar detyrat.

“Fati i plotë që në mesin e tyre, kishte dy me emrin Fatmir, ndërsa kuptimi i emrit Fatmir është dikush që sjell fat. Unë kisha dy të tillë. Për ata dy, gjuha shqipe është gjuhë amtare, por shpesh në zyrën time dhe në zyrat e tyre, në ditët e gjata të punës, kur i bënim të gjitha llogaritë dhe masat, mund të dëgjohej nga ana ime: Fatmir vëlla, të lutem bëje këtë llogari! Ose ndaj Fatmirit tjetër: Fatmir vëlla, nëse mundet deri nesër këtë zgjidhje ligjore ta përgatisim. Gjuha shqipe nuk është gjuha ime amtare, por gjithsesi shkëlqyeshëm kuptohemi, për shkak se është gjuha ime vëllazërore”, deklaroi Kovaçevski.

TË FUNDIT
2 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
2 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
4 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
4 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
9 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

4 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
2 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
1 ditë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
4 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
1 ditë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
2 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ