Kovacevski: Harta e Shqipërisë së Madhe me 145 vjet vonesë!

INA
INA

07/11/2023

Harta e Shqipërisë së Madhe në Kompleksin Memorial në Sopot të Kumanovës, sipas Kryeministrit Dimitar Kovacevskit, është e vonuar për 145 vite, përcjellë KlanM. Nëse diçka mund t`i reflektojë raportet në Ballkan para 145 apo 200 viteve, sipas tij, janë hartat e këtilla që janë të pranishme në çdo vend ballkanik, njofton KlanM.

Komentet e Kryeministrit Kovaçevski vijnë pas reagimeve në opinion, pas hapjes së Muzeut në Kompleksin Memorial në Sopot, ku I pranishëm kishte qenë edhe lideri I BDI-së, Ali Ahmeti.

“Vlerësoj se atë që sot e kemi si shoqëri aspak nuk I bën relevante hartat e këtilla, për shkak se pas vitit 2001, pas hyrjes në NATO, ne në vendin tonë kemi harta tjera që janë më relevante, e kjo është harta e vendeve anëtare të NATO-s dhe me nisjen e negociatave harta me BE-në, hartën që ne do ta kemi shpresoj edhe të gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor – hartën e Evropës së bashkuar. Kjo është gjëja e vetme që duhet ta bashkojë Ballkanin, kurse gjithcka tjetër është me 145 vite me vonesë”, tha Dimitar Kovaçevski.

Mes tjerash, siç njofton KlanM, Kryeministri Kovaçevski, deklaroi se qendra përkujtimore në Sopot të Kumanovës është hapur në pronë private dhe sic tha, nëse bëhet fjalë për pronë shoqërore, leje për këtë duhet të jep Komuna. Sipas tij, Komuna e Kumanovës, ku takon kompleksi memorial, nuk ka informacione për këtë kompleks.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

stevo pendarovski

Pendarovski është keqkuptuar: Nuk ka thënë se nuk do të rikandidohet

krenar lloga

Lloga firmos kërkesën për ekstradimin e Palevskit nga Turqia

spasovskiiiii

Kush është Lupço Palevski, i dyshuari për vrasjen e 14-vjeçares në Shkup?

Liridona ademaj

Përse e vrau Naimi gruan e tij? Gazetari zbulon pistat e hetimit: Ka qenë person i fuqishëm

vucic

Gjermania paralajmëron Vuçiç për Rusinë: S’mund të ulesh në dy karrige njëkohësisht

Palevski palco

Sot pritet të dërgohet kërkesa për ekstradimin e Palevskit nga Turqia

angjushev koco

Ish-zëvendëskryeministri Angjushev do të ankohet, pasi që u fut në Listën e Zezë Amerikane

INFO

NA NDIQ