Kovaçevski i gatshëm të jetë nikoqir i takimit Kurti – Vuçiq

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski është i gatshëm të jetë nikoqir i takimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, si pjesë e negociatave mes Prishtinës dhe Beogradit, që po zhvillohen nën patronatin e BE-së dhe SHBA-së, më 18 mars në Maqedoni të Veriut, konfirmuan për MIA-n nga Qeveria.

Në takim, siç është paralajmëruar, do të marrin pjesë edhe përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Zhozep Borel dhe përfaqësuesi i posaçëm i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Mirosllav Lajçak.

Në pyetjen e MIA-s nëse kryeministri Kovaçevski do të pranonte të jetë nikoqir i këtij takimi muajin e ardhshëm në vend, nga Qeveria u përgjigjën pozitivisht dhe cekën se propozimi evropian për normalizim të marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit është jashtëzakonisht me rëndësi për të ardhmen dhe stabilitetin e rajonit, ndërsa Maqedonia e Veriut edhe njëherë dëshmon se është faktor i stabilitetit, përkatësisht vend anëtar i NATO-s, e cila i filloi negociatat me BE-në dhe si vend kryesues me OSBE-në, organizatën më të madhe të sigurisë në Evropë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

INFO

NA NDIQ