Kovaçevski: Inkurajojmë kompanitë amerikane të investojnë në Maqedoninë e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot u takua me përfaqësues të komunitetit të biznesit amerikan, të cilët janë të interesuar të investojnë në Maqedoninë e Veriut.

Delegacioni i biznesmenëve amerikanë u kryesua nga Eric Meyer, zëvendës shef i misionit në Ambasadën e SHBA-së në Shkup, si dhe përfaqësues të posaçëm nga Departamenti i Shtetit.

Temë e bisedës në takimin e sotëm ishin kushtet për investim në vend, veçanërisht në fushën e energjisë së gjelbër, si dhe përfitimet që vendi ofron për investitorët.

Duke përshëndetur interesimin e kompanive amerikane për investime në këtë vend, kryeministri Kovaçevski inkurajoi afaristët e pranishëm që të shqyrtojnë mundësitë për investime në sektorë të ndryshëm. Ai theksoi se Maqedonia tashmë njihet nga investitorët e tjerë si destinacion stabil dhe i sigurt për investime.

Kryeministri Kovaçevski i informoi të pranishmit se sipas legjislacionit aktual, mbështetja e përgjithshme financiare që mund të paguhet nuk mund të kalojë 50% të shumës së shpenzimeve të arsyetuara investive të realizuara. Ai përmendi lehtësimet për investitorët e huaj, si: kthimin e kostove të investimit, përjashtimin nga pagesa e taksave komunale tek vetëqeverisja lokale dhe tarifat e tokës për leje ndërtimi, si dhe lehtësimet në drejtim të taksave.

Në takim morën pjesë përfaqësues nga Exim Bank, Bezos Energy Innovation Fund, Siemens Energy, nënkryetari i Asociacionit Amerikan të Biznesit të Evropës Qendrore dhe të tjerë.(INA)

 

https://www.facebook.com/Dimitar.Kovachevski/posts/669283828534369

 

 

 

 

 

TË FUNDIT
1 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
1 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
2 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
2 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Mickoski sqaron se kush ja pagoi harxhimet djalit dhe pse udhëtoi me kushte klasi biznesi drejt SHBA-ve
1 ditë
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
3 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
1 ditë
Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale
22 orë
Një 19 vjeçar nga Shkupi ndërroi jetë nga një goditje elektrike
1 ditë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0039

Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!

INFO

NA NDIQ