Kovaçevski: Integrimi në BE nuk duhet të zvarritet asnjë ditë më tepër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

Tensionet në rritje në Ukrainë kanë bërë që autoritetet e Maqedonisë së Veriut t’i bëjnë thirrje Evropës për përshpejtimin e procesit të integrimit. Kryeministri Dimitar Kovaçevski thotë se kushtet për përshpejtimin e gjetjes së zgjidhjes mes Shkupit dhe Sofjes janë plotësuar ndërsa integrimi i Maqedonisë në Bashkimin Evropian nuk duhet të zvarritet asnjë ditë më tepër. Në takimin me komisionerin evropian të zgjerimit Oliver Varhej në Samitin e BERZH-it në Londër është konstatuar se duhet patjetër të shfrytëzohet kryesimi francez me BE-në dhe ambienti i përshtatshëm i cili për momentin po sundon për gjetjen e zgjidhjes./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ