Kovaçevski: Ligji i ri nuk amniston personat që kanë kryer vepra të rënda

INA
INA

14 Shtator, 2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski duke folur për propozim-ligjin për amnisti tha se në të janë përfshirë veprat penale deri në gjashtë muaj, me qëllim të gjenden edhe mënyra tjera të dënimit të të burgosurve dhe uljen e mbipopullimit të burgjeve në vend.

Ai tha se janë sqaruar saktë se cilat veprat penale do të përfshihen në amnisti.

Rreth paralajmërimeve se OBRM-PDUKM do të bllokojë ligjin, Kovaçevski tha se ata asgjë nuk mbështesin, dhe se edhe kur bllokojnë e bëjnë atë pa arsyeje.

“Ata dhe Shkupin po e bllokojnë. Ministria e Drejtësisë kërkon mendimin e koordinatorëve të grupeve parlamentare. Besoj se ky është një ligj që përmirëson procedurat dhe nuk i jep amnisti dikujt që ka kryer një krim të rëndë. Si Qeveri do ta shqyrtojmë ligjin në njërën nga seancat në vijim”, tha Kovaçevski në një deklaratë pas fillimit të aktiviteteve ndërtimore për ndërtimin e autostradës së Korridorit 10-d, seksioni Prilep – Manastir.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edita

Edita Tahiri reagon ashpër pas intervistës së Ramës në “FT”: Të hulumtohet origjina kombëtare e tij

Prokuroria

Vazhdon greva në prokurori – grupi i punës do të ketë afat prej 10 ditëve për arritjen e marrëveshjes

mickoski

Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

IMG_5720

Policët Shqiptarë në Amerikë, krijojnë fond humanitar për familjen e policit të vrarë në veri të Kosovës, Afrim Bunjaku

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

Jeff_Hovenier

Hovenier i kthen përgjigje Osmanit: SHBA e gatshme ta këshillojë Kosovën për draft-statutin e Asociacionit

INFO

NA NDIQ