Kovaçevski: Maqedonia është vendi më i mirë në rajon, prandaj duhet të anëtarësohemi të parët në BE

Picture of INA
INA

25/10/2023

Kryeministri i RMV-së, Dimitar Kovaçevski vlerëson se BE dëshiron që ta shikon Maqedoninë e Veriut si pjesë të familjes evropiane, duke vlerësuar se “ne jemi vendi më i mirë në rajon”.

Për vizitën e Komisionit Evropian, Ursula Von der Layen e cila është paralajmëruar për në fund të këtij muaji, Kovaçevski tha se në takim do të bisedohet për procesin e skriningun, investimet, por edhe për vazhdimin e rrugës evropiane të vendit.

“Ne jemi një vend që aktualisht është më i miri në rajon dhe sigurisht që Bashkimi Evropian, i cili tashmë ka nisur procesin e reformimit të vetvetes dhe do të marrë anëtarë të rinj, dëshiron ta shohë vendin si pjesë të BE-së, sepse ai që më i miri duhet të anëtarësohet i pari”, tha Kovaçevski.

Kryeministri thotë se “nuk do të përdorja fjalë si “bindje” kur bëhet fjalë për vizitën e Von der Leyen sepse opozita i pëlqen krahasime të tilla”.

Ndryshe, Kovaçevski tha se në vend po vjen një mik i madh.

TË FUNDIT
52 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
54 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
58 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
1 orë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
1 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
21 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit
58 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
1 ditë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji (FOTO)
8 orë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”
24 orë
Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ