Kovaçevski: Ndryshimet kushtetuese nuk shtyhen, por votohen në Kuvend

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Ne duhet të nxjerrim më shumë rezultate nga hulumtimi. E para, që qytetarët të konsiderojnë se BE-ja është partneri ynë më i mirë dhe duhet të vazhdojë të jetë i tillë, gjë që është de fakto. Gjithashtu, BE-ja duhet ta dijë se qytetarët tanë, si dhe qeveria, e mbrojnë dinjitetin e tyre dhe duhet t’u tregojë të gjitha shteteve anëtare se dinjiteti i qytetarëve të Maqedonisë duhet të respektohet dhe ata duhet të dënojnë çdo mohim të popullit dhe shoqërisë maqedonase, tha Kryeministri Dimitar Kovaçevski për rezultatet e hulumtimit të fundit të Institutit për Demokraci “Societas Civilis”.

Për ndryshimet kushtetuese, Kryeministri tha se ato nuk shtyhen, por votohen në Kuvend.

“Është vetëm një nga vendimet që kërkon dy të tretën e shumicës. Do të kërkojë edhe ndryshime në sferën e prokurorisë, në sferën e drejtësisë, në decentralizim, reforma në administratë, prandaj nevojitet një konsensus i gjerë kombëtar dhe social. Qytetarët tanë duan dhe e meritojnë të jetojnë sipas standardeve evropiane, por këtu në Maqedoni. Nxënësit e shkollave nuk shkojnë jashtë vendit, prindërit e tyre shkojnë sepse duan të jetojnë në një shtet anëtar të BE-së.
Mos harroni se ku ishin Republika e Çekisë, Polonia, Hungaria dhe Bullgaria para se të anëtarësoheshin në BE dhe ku ishim ne kur ishim pjesë e Jugosllavisë? Nëse krahasojmë sot, ajo që ata kanë sot është vetëm për shkak të anëtarësimit në BE. Këtë e dëshirojnë qytetarët tanë dhe Kuvendi e ka obligim”, theksoi Kovaçevski.

TË FUNDIT
3 minuta
Analisti kosovar i'a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!
9 minuta
28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon
11 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

ME TE LEXUARA

13 orë
Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%
3 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
10 orë
Aksident në Kratovë, ndërrojnë jetë dy persona
5 orë
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës
13 orë
Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës

LEXO MË SHUMË

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kadri

Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

INFO

NA NDIQ