Kovaçevski në Forumin e sigurisë Globsek 2023 në Bratisllavë

INA
INA

31/05/2023

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçevski merr pjesë në Forumin global të sigurisë Globsek 2023 në Bratisllavë. Është paraparë që Kovaçevski të mbajë fjalim në panel sesionin me temë: Ballkani po kthehet në lojë”, ku në fokus të diskutimeve do të jetë bashkëpunimi rajonal, integrimi i rajonit në BE dhe sfidat për Evropën nga lufta në Ukrainë.

Në kuadër të agjendës, Kryeministri Kovaçevski sot do të realizojë takim dypalësh me Presidentin francez Emanuel Makron, me Kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen, ndërsa realizoi takim edhe me përfaqësuesin special BE-së të ngarkuar për Ballkanin Perëndimor, Mirosllav Lajçak.

Forumi i Sigurisë Globsek është etabluar si platforma më e spikatur në të gjithë rajonin e Evropës Qendrore dhe Lindore (EQL). Edicioni i 18-të i Forumit synon t’i rikujtojë botës se ky rajon nuk ka qenë kurrë më vendimtar në sigurimin e stabilitetit global.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ