Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë

INA
INA

08/12/2023

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, mbajti një fjalim në manifestimin qendror në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare në Shkup, duke theksuar rëndësinë e trashëgimisë së Shën Kliment Ohriski dhe rolin e gjuhës maqedonase në nivel ndërkombëtar.

“Gjuha maqedonase, e cila deri më tani është e njohur dhe e pranuar në sferën e letërsisë dhe shkencës, sot është një realitet politik edhe në Evropë dhe në botë.

Gjuha maqedonase është e barabartë me gjuhët që përdoren si gjuhë zyrtare në Kombet e Bashkuara, me gjuhët që përdoren si gjuhë zyrtare në NATO, në Bashkimin Evropian. Kjo do të thotë se gjuha maqedonase është një nga gjuhët zyrtare në botë” tha në fjalimin e tij Kovaçevski.

Fokusi i tij u përqendrua gjithashtu në trashëgiminë e Shën Klimentit Ohriski, themeluesit të shkollës letrare të Ohrit dhe pionierit të idesë bashkuese evropiane. Ai vlerësoi kontributin e shenjtorit në zhvillimin e shkrimit glagolitik dhe në përkthimin e librave në Shkollën Letrare të Ohrit, duke e konsideruar atë si universitetin e parë ballkanik dhe evropian.

“Si Qeveri, vitin e kaluar, në vitin më të krizës për shkak të krizës ekonomike dhe energjetike botërore, arritëm të rindërtojmë dy nga pesë kubikët në çatinë e Bibliotekës, e cila është me rëndësi kombëtare dhe meriton mbrojtje të plotë në përputhje me kushtet moderne standardet” theksoi ai duke shtuar se kanë bërë themelimin e një qendre për promovimin dhe të mbrojtjes së teksteve të vjetra maqedonase.

Në fund të fjalimit, Kovaçevski citoi fjalët e Shën Klimentit Ohriski: “Largohuni nga e keqja dhe bëni të mirën,” duke shtuar se këto fjalë janë më aktuale se kurrë për një botë që ka nevojë për mirësi, ndershmëri, dashuri dhe mirëkuptim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

partite politike shqiptare VLEN BDI Populli PDSH ASH Sela PDE

Përpos liderëve këto janë emrat e disa kandidatëve për deputetë që po kalkulohen në Nj.6 zgjedhore?!

INFO

NA NDIQ