Kovaçevski në Spanjë: Zgjerimi në krye të agjendës, BE-ja po përgatitet për anëtarë të rinj

Picture of INA
INA

05/10/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, po merr pjesë në Samitin e tretë të Bashkësisë Politike Evropiane në Granada të Spanjës.

Në një deklaratë për media para takimit, tregoi se një nga temat kryesore që ka rëndësi më të madhe është zgjerimi i BE-së.

Kovaçevski po ashtu tha se është domethënëse që nesër do të mbahet një takim jozyrtar i Këshillit Evropian, ku do të diskutohen çështje të rëndësishme, si për paqen dhe sigurinë në Evropë, për mbështetjen për Ukrainën, por edhe për zgjerimin e Bashkimit Evropian.

Duke iu referuar deklaratës së presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel, Kovaçevski tha se tashmë ka një debat brenda BE-së në lidhje me përgatitjen e BE-së për pranimin e anëtarëve të rinj nga njëra anë dhe nga ana tjetër proceset e anëtarësimit që vetë vendet anëtare kanë me Bashkimin Europian.

“Mendoj se jemi në një pozitë të shkëlqyer duke pasur parasysh që negociatat me BE-në i kemi filluar vitin e kaluar. Nga ana tjetër, BE-ja ka një interes strategjik dhe një proces tashmë të hapur për përshtatjen e tij, i cili është një proces paralel për faktin se do të duhet të funksionojë në të ardhmen me vende që kanë një numër më të madh se ky aktual që do të thotë se do të ketë dinamikë në anën e vendeve kandidate për anëtarësim, para së gjithash kam parasysh vendet e Ballkanit Perëndimor, duke përfshirë Maqedoninë e Veriut, por edhe dinamikë brenda BE-së në drejtim të përshtatjes së funksionimit të disa shteteve anëtare”, theksoi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

TË FUNDIT
23 minuta
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
28 minuta
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
1 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

1 ditë
Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti
23 minuta
Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin
19 orë
Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën
1 ditë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit
3 orë
QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë
24 orë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

LEXO MË SHUMË

vucic kurti

Nesër përballja Kurti-Vuçiç, BE njofton axhendën! Skepticizëm për rezultatin

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

INFO

NA NDIQ