Kovaçevski në takim Presidenten e KE-së, Ursulla von der Lajen

Picture of INA
INA

30/10/2023

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, më 30 tetor (e hënë) 2023 në orën 09:00, do të presë në takim Presidenten e Komisionit Evropian, Ursulla von der Lajen, e cila arrin për vizitë zyrtare në Republika e Maqedonisë së Veriut me ceremoni zyrtare të pritjes me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake.Materiali video nga pritja zyrtare mund të shkarkohet në rezolucion të lartë HD përmes linkut në vijim : link
Sipas agjendës për vizitën zyrtare të Presidentes së KE-së, von der Lajen në vend, menjëherë pas ceremonisë së mirëseardhjes është paraparë takim kokë më kokë me Kryeministrin Kovaçevski, e më pas vijon takim dypalësh mes dy delegacioneve.Në përbërjen e delegacionit maqedonas do të jenë Artan Grubi, zëvendëskryeministër i parë dhe ministër për Sistemin Politik dhe Marrëdhëniet ndërmjet Bashkësive, Bojan Mariçiq, zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, ministër i Punëve të  Jashtme, Bllagoj Boçvarski, ministër i Transportit. dhe Lidhejve, Kaja Shukova, ministre e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe Azir Aliu, Ministër i Shoqërisë Informatike.Kryeministri Kovaçevski dhe Presidentja e KE-së Ursulla von der Lajen do të mbajnë konferencë të përbashkët për shtyp në Qendrën Medias të Qeverisë në orën 10:15.Konferencën e përbashkët për shtyp të Kryeministrit Kovaçevski dhe Presidentes së KE-së, von der Lajen, mund ta ndiqni në linqet në vijim:
TË FUNDIT
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
3 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
6 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
6 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
17 orë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
7 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
6 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
6 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
3 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
1 ditë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

LEXO MË SHUMË

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

policia

MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

IMG_4571

Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ