Kovaçevski: Në zgjedhje do të garojnë dy koncepte – “për” dhe “kundër” anëtarësimit në BE

INA
INA

18/12/2023

“Në zgjedhje do të përplasen dy koncepte, dy blloqe që janë diferencuar natyrshëm, njëri për integrimin në BE dhe i dyti kundër integrimit në BE, ndërsa do të fitojë ai proevropian i udhëhequr nga LSDM, edhe zgjedhjet presidenciale edhe ato parlamentare”.

Këtë e tha kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski në një intervistë për “Studio 10” në Televizionin 24, duke folur për zgjedhjet e ardhshme kuvendare dhe presidenciale.

“Në vendin tonë natyrshëm u diferencuan dy blloqe. Një për integrimin e vendit në Bashkimin Evropian. E dyta është kundër integrimit të vendit në Bashkimin Evropian, ku ka dy hije, njëra hije është absolutisht kundër dhe tjetra është deklarative pro, por bëjnë gjithçka që të mos hyjmë në BE dhe i bëjnë të gjitha. Prandaj në zgjedhje do të përplasen dy koncepte. LSDM bëri thirrje për formimin e një fronti evropian, në të cilin do të marrin pjesë partitë politike pa dallim profili etnik dhe ideologjik, OJQ, individë, aktivistë. Ky kombinim është absolutisht fitues, këtë e tregojnë të gjitha sondazhet. Në vitin 2024 do të kemi zgjedhje në të cilat fillimisht do të fitojë kandidati presidencial që do të propozohet nga LSDM, i mbështetur nga një koalicion progresiv pro-evropian, e më pas zgjedhjet parlamentare, të cilat janë të rregullta për herë të parë pas 17 vitesh”, tha Kovaçevski.

Ai shtoi se 80 për qind e qytetarëve janë për anëtarësim në BE.

“Në Bruksel e patëm konkluzionin më të qartë, Republika e Maqedonisë së Veriut me sukses e përfundoi skriningun dhe sapo të përfundojë obligimin për ndryshime kushtetuese, pa vonesë do të mbahet konferenca e dytë ndërqeveritare”, theksoi Kovaçevski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

INFO

NA NDIQ