Kovaçevski nga Athina: Nuk duhet të ngecim më në dhomën e pritjes së BE-së, duhet guxim dhe vendosmëri

Picture of ina-online
ina-online

22/08/2023

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski në një prononcim për agjencinë e lajmeve MIA nga Athina ka folur për perspektivën evropiane të vendit, për procesin e ndryshimeve kushtetuese, por edhe për bashkëpunimin rajonal.

“Nuk duhet të qëndrojmë më të mbërthyer në dhomën e pritjes së Bashkimit Evropian, duhet guxim dhe vendosmëri”, ka nënvizuar Kovaçevski pas darkës joformale në Athinë të organizuar nga ai homologu grek Mitsitakis për liderët nga Ballkani me liderët e BE-së, me rastin e 20-vjetorit të Agjendës së Selanikut.

Kovaçevski foli në detaje për rëndësinë e së ardhmes evropiane të vendit, duke thënë se vazhdimi i integrimeve evropiane është fillimisht përmes miratimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, e më pas hapjes së grupeve, kapitujve, mbylljes së klasterave dhe kapitujve, duke reformuar shoqërinë tonë dhe duke i bashkuar vendit deri në vitin 2030 në BE.

Kovaçevski ka biseduar edhe me shefin e Komisionit Evropian von der Leyen. Tema kryesore janë ndryshimet kushtetuese dhe perspektiva evropiane e vendit. Një takim me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky është planifikuar për sot.(INA)

TË FUNDIT
4 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
7 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
13 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
10 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
20 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
13 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

INFO

NA NDIQ