Kovaçevski nga Tirana: Samiti i Procesit të Berlinit do të sjellë marrëveshje të rëndësishme për bashkëpunimin rajonal

INA
INA

16/10/2023

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në kuadër të pjesëmarrjes në Samitin e liderëve të Procesit të Berlinit, në Tiranë, para fillimit të seancave të punës në kuadër të Samitit, tha se pritshmëritë janë se do të ketë diskutime konstruktive për rritjen e bashkëpunimit rajonal.

Kovaçevski njoftoi se do të nënshkruhen marrëveshje për pranim të ndërsjellë të diplomave të farmaceutëve, akusherëve dhe motrave medicinale.

“Këtu në këtë samit do të bisedoj edhe me Scholzin. Gjatë ditës, sot në mëngjes pata një takim me Komisionerin Varhely ku diskutuam për procesin e zgjerimit, fillimisht për procesin e shqyrtimit që është tashmë në fazën përfundimtare dhe drejt përgatitjes së raporteve përfundimtare, por diskutuam edhe lidhjen e vendet e Ballkanit Perëndimor nënkuptoj lidhjen dixhitale, e cila është një nga kushtet për krijimin e një tregu të përbashkët rajonal që do të jetë në përputhje me tregun e përbashkët evropian për krijimin e infrastrukturës dhe mekanizmave”.

“Gjithashtu pata një takim me Presidenten e Bankës Europiane, Reno Basso, ku diskutuam konkretisht projektet e financuara nga BERZH në lidhje me lidhjen e Korridorit 8 me Shqipërinë, si dhe projektet që lidhen me financimin e energjisë projektet në shtet dhe ndërlidhja me Greqinë në lidhje me lidhjen me gaz të Maqedonisë së Veriut”, tha Kovaçevski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

oliver spasovski

Arma e lidhur me vrasjen e dyfishtë është e në ekspertizë, ndarja e më shumë informatave nuk është e mirë për hetimin, thotë Spasovski

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

INFO

NA NDIQ