Kovaçevski: Nuk do të kërkoj shkarkimin e ministrit Spasovski

INA
INA

26/10/2023

Nuk do të kërkoj shkarkimin e ministrit Spasovski për shkak të performancave të MPB-së dhe nivelit të lartë profesional të ministrisë dhe ministrit, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski në seancën parlamentare për pyetje deputetësh duke iu përgjigjur deputetit të VMRO-DPMNE-së Dragan Kovaçki – nëse do ta shkarkojë ministrin e Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Siç tha, dëshmi për performancat dhe punën profesionale të MPB-së janë përballja me krimin, parandalimi i migrimit ilegal, investimet në objekte dhe pajisje në MPB, pajisjen e pjesëtarëve të ministrisë, trajnime, rritjen e të ardhurave të pjesëtarëve të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

“Ata janë në nivelin më të lartë. Të gjitha shifrat që janë publikisht të kapshme sa i përket identifikimit të krimeve në vend të të gjitha llojeve, të cilat janë në nivel shumë më të lartë se sa në vitet e mëparshme, si dhe sa i përket trajtimit të llojeve të ndryshme të krimeve, të cilat janë gjithashtu në një nivel shumë më të lartë nga e kaluara, janë dëshmi se bëhet fjalë për – ministër edhe ekipin e tij të cilët punojnë në nivelin më të lartë profesional”, tha Kovaçevski.

Pas përgjigjes në pyetjen e tij, deputeti Kovaçki tha se kryeministri “vazhdon të mbrojë krimin e institucionalizuar nën mbrojtjen e Oliver Spasovskit dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme” dhe se të shtënat janë bërë përditshmëri duke përmendur të shtënat e fundit në QT “Ist Gejt”. Ai tha se në vend sundon “parimi i mosndëshkimit dhe secili mund të shëtitet me armë”, se MPB ka humbur kapacitetin për t’u përballur me krimin dhe policia nuk ka autoritet sepse, siç tha ai, “kriminelët kanë autoritet mbi ministrin e Punëve të Brendshme dhe punësohen kuadër me të kaluar kriminale”.

“Pothuajse 20 vrasje vetëm në territorin e Shkupit nuk janë zbardhur nga MPB-ja gjatë mandatit të Spasovskit i cili më 11 nëntor do të mbush tetë vjet si ministër i Punëve të Brendshme. Sërish për të disatën herë policia nuk ka vepruar në mënyrë parandaluese dhe nuk ka reaguar fare ndaj vrasjes së paralajmëruar në rrjetet sociale…”, tha Kovaçki.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stefan bogoev

Bogoev: Jam i sigurt për një fitore të dyfishtë në zgjedhjet e Frontit Evropian

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

Leonard ademi

“Nuk e dinë se nënën ua kanë vra”, vëllai i Liridona Ademit tregon çfarë i thanë fëmijët pas krimit të rëndë në Prishtinë

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH e fortë dhe unike, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

leonardi naimi

“Ti rri këtu”, vëllai i Liridonës tregon si ua fshehu Naimi skenarin e vërtetë të vrasjes

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

INFO

NA NDIQ