Kovaçevski: Nuk do të takohem me Lavrovin

Picture of ina-online
ina-online

30/11/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, para hyrjes në samitin e OSBE-së, tha se ai nuk do të takohet me ministrin e punëve të jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov.

Ai ka thënë se prezenca e tij në Shkup, nuk paraqet fitore për diplomacinë ruse, por se kjo është fitore diplomatike për OSBE-në, sepse vihej në pikëpyetje funksionimi i OSBE-së.

“Me këtë OSB do të vazhdoj të funksionoj dhe do të vazhdoj të jetë garancë e sigurimit të zhvillimin e proceseve demokratike dhe të qeta. Shpresoj se do të vërtetohen vendimet për zgjedhjen e kryesuesit të ri për 4 pozicionet më të rëndësishme të OSBE-së, si dhe miratimin e buxhetit. Ne duhet të jemi të vetëdijshëm që çdo vend në mënyrën e saj dërgon porosi për agresionin e padrejtë që Rusia po e kryen ndaj Ukrainës, disa po e bëjnë me mos praninën e tyre, e disa me praninë dhe me qëndrime tashmë të qarta lidhur me këtë agresion të padrejtë. Të njejtën do ta bëjë edhe unë në fjalimin tim që do ta kem në hapjen e kësaj ngjarje të rëndësishme”, ka deklaruar Kovaçaveski.

TË FUNDIT
14 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
18 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
4 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
18 orë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024
1 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
1 ditë
Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova
18 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

Perparim-Rama

Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

INFO

NA NDIQ