Kovaçevski: Nuk pres të ketë krizë të re politike

ina-online
ina-online

03/11/2023

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, nuk pret krizë të re politike në vend, edhe pse sipas tij, katër vitet e fundit opozita po e bllokon Kuvendin.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas hapjes së Konferencës së parë për infrastrukturën rrugore, ai sqaroi se zgjedhjet po vijnë, të cilat do të organizohen në bazë të një Kodi Zgjedhor që do të harmonizohet me të gjitha partitë politike.

“Pas përgatitjes së Kodit Zgjedhor nga Ministria e Drejtësisë, ai do të dorëzohet në Kuvend, ku të gjitha partitë politike dhe ato që nuk marrin pjesë nga opozita do të mund të kontribuojnë në zbatimin e tij përfundimtar përmes diskutimit parlamentar”, tha Kovaçevski.

Ai shtoi se zgjedhjet presidenciale dhe kuvendare do të dakordohen brenda afateve të tyre ligjore, duke respektuar të drejtat e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6886

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, ndërroi jetë vajza e ish-ministrit shqiptar

Spitali_tetove-780x470-2

Ndalohet një punonjëse në Spitalin e Tetovës, ka inçizuar pacientë në mënyrë të paautorizuar

fatmir-besimi2

Besimi: Përmbushja e marrëveshjes për kryeministër shqiptar është investim në një të ardhme të përbashkët

Fatmir Besimi

A do të bëhet edhe kryeministër, ja çka thotë Besimi?

komisioni-antikorrupsion

Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

vangjel

Aksidenti i rëndë në Tetovë, humb jetën vajza e ish-deputetit

Bilall Kasami

Patundshmëri në emër të prindërve dhe ar në emër të bashkëshortes – kjo është pasuria e Bilall Kasamit

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Më shqetëson fakti që shumë persona eksponentë politikë duan të jenë anëtarë të Komisionit për Antikorrupsion

INFO

NA NDIQ