Kovaçevski – O`Brajan: RMV-ja ta vazhdojë rrugën drejt BE-së

INA
INA

10/11/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në suaza të vizitës së punës në Paris, është takuar me Ndihmës Sekretarin Shtetëror të SHBA-së për Evropë dhe Euroazi, Xhejms O`Brajan.

Sic thuhet në një komunikatë të Qeverisë, ky është takimi I parë I Kryeministrit Kovaçevski me diplomatin amerikan O`Brajan, I cili mori detyrën muajin e kaluar.

Në takimin Kovaçevski – O`Brajan është riafirmuar rëndësia e partneritetit të fuqishëm strategjik Maqedoni e Veriut – SHBA, kurse sic njoftohet Kryeministri ka njoftuar diplomatin amerikan me zhvillimet më të reja të politikës së brendshme në vendin tonë dhe prioritetet e jashtme politike të Qeverisë.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, bashkë me disa krerë shtetesh dhe qeverish, liderë të organizatave ndërkombëtare, figura me ndikim të biznesit ndërkombëtar, nga organizatat civile, nga unioni akademik marrin pjesë në hapjen e Forumit të 6-të të Paqes në Paris. Qëllimi kryesor i Forumit është të inkurajojë bashkëpunimin dhe kërkimin e zgjidhjeve për sfidat me të cilat përballet bota./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

protesta cashke

Protesta në Çashkë, disa prindër kundërshtojnë paralelen në gjuhën shqipe

Kodra-e-Diellit_11_1

Më së ftohti dhe më së shumti dëborë në Kodrën e Diellit

notre dame

Helmi që përmban Notre Dame: a mund të vrasë?

lsdm

LSDM: Mitreski kryetari i Kuvendit, Zeçeviq shef i shtabi zgjedhor

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

INFO

NA NDIQ