Kovaçevski: Paga minimale do të rritet në 22.500 denarë

ina-online
ina-online

20/11/2023

Pensionet do të rriten në nivelin e pagës minimale, ndërsa paga minimale do të rritet në nivelin më të lartë historikisht prej 22.500 denarë, paralajmëroi kryeministri Dimitar Kovaçevski.

“Në buxhetin për masat kundër krizës deri në fund të këtij viti janë paraparë 75 milionë euro, ndërsa për vitin e ardhshëm janë paraparë 55 milionë euro shtesë. Këtu fillimisht vazhdojmë me masën për subvencionimin e energjisë elektrike.

Do të ketë mbështetje financiare për pensionistët me pensione deri në pagën minimale.

Paga minimale do të rritet në nivelin më të lartë historikisht prej 22.500 denarë. Rritje të pagave do të kenë edhe punëtorët në të gjithë sektorin publik. Buxheti i vendit tonë përmbush objektivat për të cilat është bërë, si sigurimi i stabilitetit fiskal, ekonomik, makroekonomik dhe monetar. Po marrim masa për përmirësimin e standardit jetësor të të gjithë qytetarëve tanë”, ka shkruar Kovaçevski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

qeveria kovacevski4

Qeveria miratoi Ligjin për falje

Kimete-Berisha

Boll më! Jeni çmendur. Flisni për jetën private të të vdekurit, pa e njohur!

IMG_7007

Mickoski: Garojmë për 61 deputetë, BDI do të befasohet nga Kasami-Gashi dhe Mexhiti

IMG_7005

Arben Taravari nënshkruan me NDI, Memorandumin e Bashkëpunimit “Fito me integritet”

FB_IMG_1701896847835

SHKUPI – KJO „MEKË” E SHQIPTARISË

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

INFO

NA NDIQ