Kovaçevski: Pagat e funksionarëve do të harmonizohen me nivel të pranueshëm

INA
INA

18/10/2023

Kryeminsitri Dimitar Kovaçevski sot theksoi se janë formuar grupi punës nga ministrat nga Qeveria e cila duhet të punojë për zgjedhjen për pagat e funksionarëve, përkatësisht, ashtu siç tha ai, një zgjidhje që nuk do të anulohet nga Gjykata Kushtetuese.

“Sjellja e një zgjedhjeje që cenon sistemin e pagesave, në sektorin publik, do të thotë reagim i menjëhershëm. Dje u hap një diskutim se si duhet të duket modeli. Ministrat do të punojë për të ardhur në zgjedhje, synimi është të arrihet deri në rregullimin e pagave të sjellë në një nivel më pranishëm dhe në të njëjtën kohë të jetë i qëndrueshme. Në javën ose dy javët e ardhshme do të dalin me një zgjidhje që do të jetë në seancën e Qeverisë, e më pas do të dërgohet në Kuvend”, tha Kovaçevski duke ju përgjigjur pyetjes së një gazetari.

Me vendimin e Gjykatës Kushtetutës për shfuqizimin e dy neneve të ligjit për pagat dhe shtesat e zyrtarëve, bëhet e mundur rritja e pagave të zyrtarëve shtetërorë deri në 78%.

Përveç tyre, ligji vlen edhe për të ardhurat e kryeministrit, presidentit, kryetarit të Kuvendit, si dhe të gjithë bartësve të funksioneve publike, njoftoi Sindikata e Administratës, Organeve Gjyqësore dhe Shoqatave të Qytetarëve. Këtu përfshihen të gjithë zëvendësministrat, kryetarët e bashkive, drejtorët në kompanitë dhe agjencitë shtetërore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

oliver spasovski

Arma e lidhur me vrasjen e dyfishtë është e në ekspertizë, ndarja e më shumë informatave nuk është e mirë për hetimin, thotë Spasovski

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

INFO

NA NDIQ