Kovaçevski paralajmëron ndryshime ligjore për avancimin e barazisë gjinore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/03/2023

Kryeministri, Dimitar Kovaçevski ka paralajmëruar sot ndryshime ligjore për avancimin e barazisë ligjore në institucionet e shtetit. Gjatë fjalimit të mbajtur në marshin e organizuar nga Forumi i Gruas i LSDM-së, në prag të ditës ndërkombëtare të gruas, Kovaçevski paralajmëroi se, do të ketë ndryshime ligjore në Kodin Zgjedhor, në mënyrë që të rritet përfaqësimi i grave në politikë.

“Veç më bëjmë harmonizime me partnerët e koalicionit që kanë të bëjnë me avancime të reja të barazisë gjinore. Ndryshime dhe plotësim të Kodit Zgjedhor në drejtim të arritjes së barazisë së plotë gjinore në listat për deputetë dhe këshilltarë. Ndryshime dhe plotësim i ligjit për Qeveri, përmes vendosjes së më së paku 40% gra në pushtetin ekzekutiv”, thotë kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Ai po ashtu paralajmëroi se, në kuadër të ndryshimeve ligjore të Kodit Zgjedhor, do të vendoset kuotë prej 30% për zgjedhjet e kryetarëve të komunave.

“Miratimi i rregullores sensibilizuese gjinore për punën e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut deri në fund të vitin 2023. Rregullimi ligjor i hapësirës së internetit për parandalimin e gjuhës së urrejtjes dhe këtë do ta arrijmë si qeveri proevropiane demokratike”, paralajmëroi Kovaçevski.

Pavarësisht zotimeve të përsëritura të partive politike për barazi gjinore, vendi ende është shumë larg përfaqësimit të drejtë të grave në vendimmarrje. Në Qeverinë aktuale, nga 16 ministri, vetëm me pesë prej tyre drejtojnë gra ministre.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski shpalli kandidaturën për mandatin e dytë për president

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

INFO

NA NDIQ