Kovaçevski: Pensionet janë rritur në nivel historik, kemi 100 milionë euro për masat anti-krizë në vitin 2024

Picture of INA
INA

27/11/2023

“Kjo Qeveri ka treguar se si rriten pensionet në mënyrë sistematike. Kemi marrë vendim për rritjen e pensioneve, dy herë në vit, sipas rritjes së pagës mesatare dhe sipas rritjes së kostos së jetesës. Kemi rritjen më të madhe të pensioneve në historinë e shtetit, në një vit e gjysmë të fundit, prej 24%. Sa për krahasim, kemi 50% rritje të pensionit minimal dhe 50% rritje të pensionit mesatar në vend”.

Këtë e tha sot kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në lidhje me masat e reja ekonomike dhe kërkesat e pensionistëve për rritje të pensioneve. Ai deklaroi se pensionet janë rritur gjatë kohës së krizës së madhe.

“Nuk është një mënyrë për t’u premtuar pensionistëve një rritje një herë para zgjedhjeve, por kështu janë rritur pensionet me një përqindje të tillë gjatë krizës më të madhe. Ndërsa për vitin e ardhshëm në Buxhetin e vitit 2024 për pensione janë planifikuar edhe 100 milionë euro më shumë se sivjet, me qëllim të rritjes së mëtutjeshme të tyre sipas metodologjisë”, tha kryeministri Kovaçevski.

“Masat kundër krizës janë në fazën përfundimtare, mbulojnë rreth 400 mijë qytetarë dhe këtu përfshihen pensionistët që kanë pensione më të ulëta. Dhe nesër në Qeveri nëse gjithçka finalizohet do të merren masat dhe do të ketë konferencë për media në të cilën do të shpallen”, tha Kovaçevski

TË FUNDIT
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
5 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
7 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
7 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

10 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
7 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
15 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
7 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
15 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ