Kovaçevski për propozim të rritjes së pensioneve nga VMRO-DPMNE: Paushall, nuk bazohen në ndonjë analizë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot në një konferencë për media, pas pyetjes së gazetarëve se kur mund të pritet rritja e pensioneve, tha se në fjalimin e tij ka paralajmëruar disa politika ekonomike, përfshirë edhe pensionet.

Sipas tij, për momentin po punohet në analiza që më pas duhen të prezantohen.

Lidhur me propozimin e VMRO-DPMNE-së për rritjen e pensioneve për 20%, Kovaçevski tha se një propozim i tillë është “paushall”.

“Vetëm për të treguar se merr pjesë në këtë proces, por nuk bazohen në ndonjë metodologji apo analizë. “Përkundrazi, ne tashmë jemi duke punuar në një metodologji që do të mundësojë rritje të qëndrueshme dhe afatgjatë të pensioneve”, shtoi Kovaçevski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

INFO

NA NDIQ