Kovaçevski përcjell një pororsi për 22 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

Picture of ina-online
ina-online

13/08/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski ka përcjell një porosi me rastin e 22 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit.

Marrëveshja Kornizë e Ohrit solli paqë dhe mundësoi zhvillimin e vazhdueshëm të kohezionit shoqëror dhe të konceptit evropian të unitetit në dallime.

Maqedonia e Veriut është shembull për demokraci funksionale, të qëndrueshme dhe multietnike që praktikon vlera evropiane.

Ne jemi shoqëri që garanton të drejta dhe obligime të barabarta për të gjitha bashkësitë etnike, për Maqedonasit, Shqiptarët, Turqit, Serbët, Vllehët, Romët, Boshnjakët dhe të bashkësitë tjera që këtë shtet e llogarisin si vendin e tyre. Atdheu ynë është Evropa në miniaturë, kurse respektimi i dallimeve është vlerë për të cilën jemi krenarë”, thuhet në mesazhin e kryeministrit Kovaçevski.

Sipas tij, Maqedonia e Veriut sot është anëtare e NATO-s dhe gjuhë dhe kulturë maqedonase të pranuar, që siç tha po hapëron fuqishëm me vizionin aq sa më shpejt të bëhet pjesë e familjes evropiane të popujve, aty ku edhe takon.(INA)

TË FUNDIT
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
4 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
5 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
5 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

16 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
16 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
5 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
16 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
5 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
16 orë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
4 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
17 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ