Kovaçevski-Petkov: Të bëjmë përparim në miqësi në vend nacionalizmit dhe gjuhës së urrejtjes

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/01/2022

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, i shoqëruar nga ministrat që janë pjesë e delegacionit të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, sot në mëngjes mbërriti në rezidencën “Bojana”, ku priti kryeministrin Kiril Petkov dhe ministrat e qeverisë të Republikës së Bullgarisë, një seancë e bashkëkryesuar nga dy kryeministrat, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në fjalimin e tij në seancën plenare, kryeministri Kovaçevski theksoi se me vullnet të fortë politik dhe në një kohë të shkurtër të dy qeveritë organizuan seancën e përbashkët si një hap tjetër i rëndësishëm drejt zgjidhjeve me interes dhe përfitim të ndërsjellë për popujt tanë.

“Mesazhet pozitive nga vizita në Shkup dhe atmosfera miqësore e këtij takimi konfirmojnë se qytetarët e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë janë jashtëzakonisht të interesuar për lidhje të forta ekonomike dhe për aktivitete të ndërlidhura të bashkëpunimit”, tha kryeministri Kovaçevski.

Kovaçevski i vlerësoi si shumë të rëndësishme aktivitetet për përkrahjen e integrimeve evropiane që sjellin të tashmen dhe të ardhmen tonë të përbashkët evropiane dhe për këtë është e rëndësishme të thellohet bashkëpunimi mes dy vendeve përmes shkëmbimeve kulturore, arsimore dhe rinore, ndërlidhjes së infrastrukturës, mobilizim, lëvizje, digjitalizim, rrjedhje e shpejtë informacioneve pa ndërprerje.

Kryeministri Kovaçevski shtoi se një pjesë serioze i kushtohet këtyre temave dhe një hap i mëtutjeshëm është bërë në Sofje me formimin e grupeve punuese nga të cilat pritet që në këtë seancë të përbashkët të jenë prioritetet në secilën fushë të kompetencës së tyre ra dakord.

Kovaçevski theksoi se si në Shkup ashtu edhe në Sofje dialogu filloi nga qëndrimi se momenti i ri politik i krijuar përmes mandateve të dy qeverive të reja krijon kushte për të bërë një hap të përbashkët përpara në periudhën e ardhshme.

“Ne do të punojmë përmes potencialeve dhe mundësive, jo përmes problemeve dhe pengesave. Ky është çelësi i së ardhmes dhe veçanërisht i së ardhmes sonë të përbashkët në Bashkimin Evropian”, tha kryeministri Kovaçevski në fjalimin e tij në seancën plenare të seancës së përbashkët të qeverive.

Kryeministri i Republikës së Bullgarisë Kiril Petkov në fjalën e tij theksoi se seanca e përbashkët ndërqeveritare është në interesin më të mirë të të dy popujve.

“Formimi i kalendarit të përbashkët të qeverive dhe grupeve punuese është i një rëndësie të veçantë për procesin e integrimeve evropiane të Maqedonisë së Veriut përmes realizimit të planeve dhe projekteve realiste”, tha Petkov.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

INFO

NA NDIQ