Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

ina-online
ina-online

29/02/2024

Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski theksoi sot se në mandatin e tij të dytë nëse do të arrij të bëhet kryeministër do të sigurojë që rroga minimale të jetë 600 euro, ndërsa rroga mesatare 1000 euro.

Ai këtë e bëri gjatë një prezantimi para qytetarëve duke theksuar se kjo do të jetë e arritshme me politikat e duhura të qeverisjes.

“Me punë të palodhur nuk ka qëllim të paarritshëm. Askush nuk besonte se një pagë mesatare prej 500 euro deri në vitin 2024 ishte e mundur dhe e arritshme. Por siç e dini, LSDM-ja e realizoi para kohe atë premtim. Sot paga mesatare është 650 euro. Kështu do të jetë edhe këtë herë”, deklaroi Kovaçevski.

Ai tha se është bërë një ndryshim afatgjatë sistemik për rritjen e pensioneve dhe kjo është realizuar falë LSDM-së. Sipas tij, pensioni mesatar sot është 6.400 denarë më i lartë se në vitin 2016, kurse pensioni minimal është pothuajse 50% më i lartë.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

INFO

NA NDIQ