Kovacevski priti zv/kryeministrin e Katarit: Gatishmëri për bashkëpunim në mbrojtje dhe ekonomi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/03/2022

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, i shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, u takua me një delegacion nga shteti i Katarit, i kryesuar nga zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes, Khalid bin Mohammed Al-Attiyah.

Në takim u shpreh angazhimi i përbashkët për promovimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes dhe ekonomisë.

Kryeministrit Kovaçevski ka marrë ftesën nga homologu i tij nga Doha për një vizitë zyrtare në Katar.

Kryeministri Kovaçevski tha se Republika e Maqedonisë Veriore shtetin e Katarit e konsideron si vend mik dhe tha se ka interes për prezantimin e mundësive për investime në vendin tonë para biznesmenëve në Katar. Për sa i përket ruajtjes së paqes botërore, ndahet mendimi se arritja e zgjidhjeve përmes dialogut është thelbësore.

Lidhur me situatën në Ukrainë, kryeministri Kovaçevski theksoi se qëndrimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut është në përputhje të plotë me qëndrimet e partnerëve tanë strategjikë NATO, SHBA dhe BE, me dënimin më të ashpër të pushtimit rus në Ukrainë. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet

Mexhiti: 10.000 euro për secilin individ, do të shpërndajmë 49% të aksioneve të ndërmarrjeve shtetërore

ministria-e-kultures-

Mbi tre mijë të punësuar në kulturë pa paga, prej nesër nisin me protesta

tara

Taravari: Rroga mesatare në Maqedoninë e Veriut do të jetë minimum 800 euro (Video)

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

INFO

NA NDIQ