Kovaçevski: Punë e përbashkët dhe e mundimshme për tejkalim të krizës dhe prosperitet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Krizën edhe do ta mbijetojmë edhe do ta tejkalojmë vetëm me punë të përbashkët, mbështetje për kategoritë më të ndjeshme të qytetarëve, ruajtje të vendeve të punës dhe ruajtje të likuiditetit të kompanive, porositi sot kryeministri, Dimitar Kovaçevski.

Në fjalimin në konferencën “Sfida ekonomike në vitin 2023: Si ta mirëmbajmë rritjen ekonomike dhe ta transformojmë ekonominë”, në organizim të Odës ekonomike të Maqedonisë së Veriut, Kovaçevski theksoi se kur punohet shumë dhe ka vullnet, nuk ka qëllim të pa arritshëm.

Kovaçevski theksoi se komuniteti afarist Qeverinë e ka partnere serioze dhe se përmes dialogut të përbashkët çdoherë kërkohen zgjidhje.

“Qeveria është partnere e komunitetit afarist sepse qëllim i përbashkët i yni është të krijojmë kushte më të mira për qytetarët, kompani likuide dhe me rritje të shpejtë, vende të punës të paguara më mirë, ndërkaq e atë edhe standard më i mirë jetësor për të gjithë në shtet”, porositi Kovaçevski.

Kryetari i Odës ekonomike, Branko Azeski në video fjalimin theksoi se orari për, siç theksoi, spastrimin e gjërave, janë funksionimi i shtetit juridik, raporti mes kapitalit dhe punës, si dhe krijimi i strategjisë së përbashkët e cila do ta nxisë eksportin.

Ai i porositi elitat politike të mendojnë seriozisht për pranimin e Deklaratës që e dha Oda në të cilën kërkohet në 10 vitet e ardhshme fokusi të vihet në ekonomi, ndërsa historia t’u kthehet historianëve.

Kryetari i Këshillit për avancim të arsimit të lartë dhe hulumtime strategjike, Gligor Bushev, nga ana e tij porositi se në kushtet dhe sfidat rrjedhëse kërkojnë politika të matura dhe të menduara mirë ekonomike. Politika, siç tha, që në afat të shkurtë do ta vendosin inflacionin nën kontroll, pa u minuar kapaciteti afatgjatë për rritje ekonomike dhe transformim të ekonomisë.

“Thënë në gjuhën e kuptueshme, të mposhtet inflacioni, e njëkohësisht të mirëmbahen kompanitë në kondicion, të investojnë, të vendosin inovacione dhe teknologji të reja, t’u përgjigjen sfidave të kohës së re”, tha Bishev.

TË FUNDIT
3 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
4 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
4 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
6 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
6 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

16 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
11 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
16 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
10 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
14 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ