Kovaçevski: Punonjësit në sektorin publik fitojnë më shumë të drejta

ina-online
ina-online

27/07/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në seancën e sotme të pyetjeve parlamentare theksoi se nënshkrimi i Marrëveshjes së Përgjithshme Kolektive është një arritje që qeveritë e mëparshme e kanë planifikuar, por kjo Qeveri e ka realizuar.

“Për herë të parë, pas 15 vitesh, së bashku dhe në të njëjtën tavolinë, sindikatat dhe përfaqësuesit e qeverisë dhe të gjithë palët e interesuara këtu, e kam fjalën mbi të gjitha shoqatat e punëdhënësve, arritën një marrëveshje që siguron një zgjidhje afatgjatëe. Kjo zgjidhje, për kënaqësinë time të madhe, nuk do të varet kurrë nga vullneti i mirë i politikanëve, partive politike, as tani dhe as në të ardhmen, duke qenë se marrëveshja e përgjithshme kolektive përmban një metodologji për rritjen e vazhdueshme dhe harmonizimin e pagave të punëtorëve në sektorin publik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

Borell

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se përse e dënojmë Rusinë!

borel-kovacevski

Borell porosi partive politike në Maqedoni: Nuk duhet të ketë ndarje për BE-në, miratoni ndryshimet kushtetuese

INFO

NA NDIQ