Kovaçevski: Qeveria pa BDI mund të shkaktojë dinamikë të caktuar politike! Edhe ASH dhe “Lëvizja Besa” thanë se nuk do të marrin pjesë

Picture of INA
INA

12/06/2023

Kreu i ekzekutivit, Dimitar Kovaçevski thotë se VMRO-DPMNE-së po i japin shansin që të bëhet pjesë e vendimit me të cilin arrihet një nga qëllimet strategjike të shtetit, përcjell TV21. Kovaçevski thotë se e ka ditur që kërkesa e VMRO-së për përjashtimin e BDI-së nga një Qeveri gjithëpërfshirëse do të shkaktojë dinamikë të caktuar politike, që sipas kryeministrit shihet në atë se edhe Aleanca për Shqiptarët, por edhe Lëvizja Besa nuk shprehen të gatshme që të jenë pjesë e kësaj Qeverie gjithëpërfshirëse.

“VMRO-DPMNE do që të hyjë dhe të jetë pjesë e Qeverisë, që ne e pranuam. LSDM është e gatshme të heq dorë nga 50 për qind e vendeve ministrore në Qeveri, VMRO-DPMNE kishte edhe një kusht, kjo është që BDI të mos jetë pjesë e asaj Qeverie. Unë atë e vlerësova si kërkesë që mund të shkaktojë dinamikë të caktuar politike, megjithatë BDI në mënyrë eksprese e pranoi atë. Për atë se mund të shkaktojë dinamikë të caktuar politike në shoqëri vërtetim erdhi më vonë, kur edhe ASH edhe Lëvizja Besa thanë se nuk do të marrin pjesë në një Qeveri të tillë, ashtu siç u kërkua edhe nga BDI, dmth që mos të marrin pjesë. Kjo ishte dëshirë e VMRO-DPMNE-së, e manifestuar përmes kryetari të tyre të partisë, ne si parti që është shtetformuese, që gjithmonë i ka marrë vendimet më të rënda dhe më të mëdha për shtetin, i japim shansin VMRO-së që për herë të parë të marrë pjesë në marrjen e vendimit nga i cili varet realizimi i qëllimit strategjik të shtetit”, tha Kovaçevski./tv21.tv

TË FUNDIT
45 minuta
Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit
46 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
51 minuta
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!
54 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

ME TE LEXUARA

2 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
13 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
3 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
1 ditë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
2 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
13 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
1 ditë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!

LEXO MË SHUMË

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

INFO

NA NDIQ