Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

INA
INA

11/12/2023

Kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski deklaroi sot se çështja e Qeverisë teknike është e rregulluar me ligj dhe se tanimë veç dihen ministritë të cilat do t’i takojnë partisë më të madhe opozitare’ Ai përkujtoi se bëhet fjalë për ministrinë për Punë të Brendshme dhe atë për Punë dhe Politikë Sociale, për të cilat pret që VMRO-DPMNE-ja të propozoj kandidatë.

Qeveria teknike është definuar me ligj dhe dihet saktë se kush i propozon kandidatët ministra dhe cila parti do të propozoj ministrat. VMRO-DPMNE duhet të propozoj Ministër të Brendshëm dhe për Punë dhe Politikë Sociale. Si dhe zëvendësministrat…këto janë punë të definuara me ligj. Propozimi i ministrave është obligim ligjor, njësoj siç është edhe dorëheqja ime 100 ditë para mbajtjes së zgjedhjeve, sepse kjo është e rregulluar me Ligjin për zgjedhje dhe Ligjin e Qeverisë. RMV me 24 prill dhe 9 maj të ketë zgjedhje të lira dhe demokratike. Është e rregulluar në bazë të ligjit se cilat pozicione do të ndërrohen në qeveri, nuk mund të bëhen improvizime kur bëhet fjalë për dispozita ligjore. Bëhet fjalë për qeveri e cila teknikisht duhet t’i organizoj zgjedhjet”, tha Kovaçevski. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari2

Taravari: Këto janë tre pikat kyçe si kandidat për president: Heqja 20%, Presidenti të zgjidhet në Kuvend dhe bullgarët në Kushtetutë

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

INFO

NA NDIQ