Kovaçevski: RMV në BE më 2030 – s’është mision i pamundur

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski edhe një herë u ka bërë thirrje deputetëve në Kuvend që t`i lënë anash dallimet politike dhe ideologjike dhe t`i miratojnë vendimet për vazhdimin e procesit eurointegrues. Ai, sic njofton KlanM, tha se Qeveria ka synime të qarta – anëtarësim në BE deri në vitin 2030.

Është e qartë se thirrja e Kryeministrit ka të bëjë me ndryshimet kushtetuese, që paraqesin kusht për hapjen e kapitujve negociues me BE-në, që duhet të ndodhin më së voni deri në Nëntor të këtij viti, kur përfundon procesi i skriningut, si fazë e parë e nisjes së negociatave.

“Tani gjithcka është në duart tona, edhe jeta më e mirë përqytetarët, e ardhmja evropiane e vendit. Tani gjithcka varet nga ne, të jemi të bashkuar për anëtarësimin e RMV-së në BE, të tregojmë unitet për shkak se bëhet fjalë për investim në ndërtimin e së ardhmes prosperuese për qytetarët dhe vendin” – deklaroi Dimitar Kovaçevski.

Në Ballkanin Perëndimor është evidente se palë të treta dëshirojnë të krijojnë ndikime, për shkak se vendt e këtij rajoni duke llogaritur edhe RMV-në kanë orientim të qartë për BE dhe NATO – tha Kryeministri Kovacevski duke komentuar deklaratën e Presidentit Pendarovski për ndikimin rus në Ballkanin Perëndimor.

Sipas Kryeministrit, këto vende të treta gjatë dekadës së fundit kanë ndërtuar një infrastrukturë të caktuar të përbërë nga parti politike, media e analistë që mbështeten dhe financohen nga vende të treta. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
4 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
6 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
7 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

16 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
10 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
14 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
10 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ