Kovaçevski: Rreth 105.000 nxënës dhe 15.000 studentë do të marrin ndihmë shtetërore

Picture of INA
INA

28/11/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në konferencën e sotme për shtyp njoftoi se në pakon e re anti-krizë do të përfitojnë rreth 105.000 nxënës dhe 15.000 studentë.

“Për masën anti-krizë ndaj nxënësve janë ndarë gjithsej 14,3 milionë euro. Nxënësit e shkollave fillore, nga familjet me kushte të dobëta financiare do të marrin nga 1.200 denarë në 6 muajt e ardhshme, ndërsa ata të shkollave të mesme do të marrin nga 1.800 denarë”, theksoi Kovaçevski.

Kryeministri tha se në këtë pako të masave kemi siguruar të ardhura për rritjen e standardit të nxënësve

Kovaçevski poashtu njoftoi se nga këto masa do të subvencionohen edhe 15.000 studentë që jetojnë jashtë qytetit ku studiojnë dhe se të njëjtit do të marrin vauçer për transport.

“Studentët në 7 muajt e ardhshëm, në muaj do të marrin vauçerë në shumë prej 600, deri 1.200 denarë, për çka janë paraparë 2 milionë euro”, shtoi Kovaçevski.

TË FUNDIT
13 minuta
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
19 minuta
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
20 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
42 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
1 orë
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

ME TE LEXUARA

17 orë
Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë
23 orë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
2 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
20 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë
16 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
22 orë
Arrestohet kërçovari që kishte ikur nga burgu i Idrizovës
2 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
20 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

taravari muharrem salihu

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

INFO

NA NDIQ