Kovaçevski sërish: Zgjedhje parlamentare para vitit 2024 nuk do të ketë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2022

Kryeministri Dimitar Kovaçevski i përgjigjet kërkesave të opozitës për zgjedhje të parakohshme parlamentare. I pari i Qeverisë thotë se zgjedhje do të ketë, por në vitin 2024, shkruan Alsat.

Kovaçevski thotë se derisa opozita këmbëngul për takim në të cilin do të kërkohen zgjedhje të parakohshme parlamentare, një takim të tillë nuk do të ketë.

“Për momentin nuk kemi nevojë për zgjedhje. Do të ketë por në vitin 2024. Konsideroj se duhet të jemi të gjithë të unifikuar ndaj sfidave me të cilat ballafaqohet shteti. Ky është vit i krizave. Kur Mickoski dhe opozita flasin për unitet, aty ka një problem sepse ata flasin për një të pavërtetë të madhe të cilët VMRO-DPMNE-ja e shfrytëzon për të krijuar tensione nga çdo përparim në negociatat me Bullgarinë, përfshi lajme të rreme dhe deklarata të cilat askush nuk i mbështet në Kuvend”, tha Dimitar Kovaçevski, Kryeministër.

Lideri i opozitës maqedonase thotë se herët ose vonë zgjedhje do të ketë. Sipas tij, kjo Qeveri e inkriminuar nuk do të ketë fuqi ta çojë deri në fund mandatin.

“Herët ose vonë do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe më pas do të ketë përgjegjësi për të gjitha politikat nga të cilat pasojat po i shohin qytetarët e Maqedonisë”, u shpreh Hristijan Mickoski, Kryetar i VMRO-DPMNE-së.

Ditë më parë Mickoski tha se kreu i Qeverisë, Kovaçevski e humbi shansin për unitet kombëtar mbi çështjet e hapura me Bullgarinë, duke e akuzuar të njëjtin se në vend që të unifikohet me popullin maqedonas ai bëri koalicion më Bullgarinë./Alsat

TË FUNDIT
38 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
2 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
3 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
3 orë
Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ
1 ditë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
21 orë
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
1 ditë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

INFO

NA NDIQ