Kovaçevski: Shumica parlamentare është stabile, por mund të zgjerohet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2023

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sonte në një intervistë për emisionin “360 gradë” në televizionin “Alsat M” ka folur për stabilitetin e shumicës parlamentare, e cila tha se aktualisht ka 64 deputetë.

“Nëse i shikoni të gjithë deputetët, pa marrë parasysh diskutimet që bëhen brenda disa partive politike, askush nuk e ka vënë në dyshim shumicën qeveritare”, theksoi kryeministri Kovaçevski, duke sqaruar situatën aktuale me shumicën parlamentare.

Në pyetjen për zgjerimin e shumicës parlamentare, kryeministri Kovaçevski u përgjigj:

“Gjithmonë ekziston mundësia dhe nevoja për konsolidimin e një blloku të caktuar që ka vizion dhe synim për të hyrë në subjekte të reja politike. Kjo do të thotë rritje e efikasitetit të punës së Kuvendit, duke qenë se kemi një numër të madh ligjesh reformuese që janë pjesë e anëtarësimit në BE”, theksoi ai.

Lidhur me grupin parlamentar të BDI-së, kryeministri Kovaçevski theksoi se: “Ai grup parlamentar nuk ka një deputet që ka koment për punën e Qeverisë, për realizimin e integrimeve evropiane, për mënyrën e trajtimit të energjisë. dhe kriza ekonomike”.

Duke iu referuar hyrjes së mundshme të Aleancës për Shqiptarët në Qeveri dhe daljes së mundshme të Alternativës në kurriz të kësaj, kryeministri Kovacevski komentoi se Alternativa është pjesë e Qeverisë dhe është e integruar si nga aspekti programor ashtu edhe kadrovik.

Lidhur me hyrjen eventuale të Aleancës për Shqiptarët në Qeveri, kryeministri komentoi se të gjitha partitë politike që veprojnë në drejtim të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE janë të mirëseardhura në Qeveri. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ