Kovaçevski: S’ka kërcënim të drejtpërdrejt për Maqedoninë! Ndjekim nga afër situatën në Ukrainë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Kryeministri Dimitar Kovaçevski ka dënuar sulmin rus ndaj Ukrainës, përcjell TV21.

“Dënoj aktin e agresionit të hapur ushtarak të Rusisë ndaj Ukrainës. Lufta është mënyra më e keqe për të zgjidhur mosmarrëveshjet, ndërsa agresioni kundër Ukrainës është një kërcënim për paqen evropiane dhe botërore”, ka shkruar Kovaçevski.

Tutje kryeministri thekson se Maqedonia e Veriut nuk ka rrezik të drejtpërdrejtë nga lufta mes Rusisë dhe Ukrainës.

“Qeveria po monitoron nga afër situatën në Ukrainë. Gjendja e sigurisë në vendin tonë është stabile dhe për momentin nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e Maqedonisë së Veriut”, thekson Kovaçevski.

Kreu i ekzekutivit thotë se autoritetet po përcjellin edhe gjendjen ekonomike të përkeqësuar pas sulmeve ruse në Ukrainë.

“Krahas gjendjes së sigurisë, qeveria po monitoron nga afër edhe ndryshimet në trendet ekonomike botërore të destabilizuara nga situata e re. Qeveria, si edhe më parë, do të veprojë me përgjegjësi maksimale dhe në interesin më të mirë të mbrojtjes së ekonomisë së brendshme dhe gjendjes financiare të qytetarëve”, theksoi Kovaçevski.

TË FUNDIT
52 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
2 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
2 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
3 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
24 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
1 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

01000000-0aff-0242-4c1c-08dc7d636377_w408_r1_s

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Screenshot_2024-05-26-18-13-16-159_com.android.chrome-edit

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

INFO

NA NDIQ