Kovaçevski: Tendencat ekonomike botërore janë të destabilizuara

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Shkurt, 2022

Pas agresionit rus ndaj Ukrainës, kryeministri Dimitar Kovaçevski përmes një deklarate njofton se tendencat ekonomike botërore janë destabilizuar nga situata e re dhe tha se qeveria do të bëjë gjithçka për të parandaluar përkeqësimin e mëtejshëm të standardit ekonomik të qytetarëve.

“Dënoj aktin e agresionit të hapur ushtarak nga Rusia kundër Ukrainës. Lufta është mënyra më e keqe për të zgjidhur keqkuptimet, ndërsa agresioni kundër Ukrainës është një kërcënim për paqen evropiane dhe botërore.

Qeveria po monitoron nga afër situatën në Ukrainë. Gjendja e sigurisë në vendin tonë është e qëndrueshme dhe për momentin nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë e Maqedonisë së Veriut.

Krahas situatës së sigurisë, qeveria po monitoron nga afër edhe ndryshimet në tendencat ekonomike botërore të destabilizuara nga situata e re. Qeveria, si edhe më parë, do të veprojë me më shumë përgjegjësi dhe në interesin më të mirë të mbrojtjes së ekonomisë vendase dhe gjendjes financiare të qytetarëve”, tha Kovaçevski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ