Kovaçevski tregon se me çfarë qëllimesh vjen kryeministri bullgar në Shkup

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17 Janar, 2022

Nga Vila Vodno, pasi u pranua nga presidenti Stevo Pendarovski, kryeministri Dimitar Kovaçevski ka zbuluar temat për të cila do të bisedojë nesër në takimin me kryeministrin bullgar, Kirill Petkov.

Nuk do të flitet për çështjet e identiteti, e as për gjuhën, por për bashkëpunimin në fushën ekonomike.

“Ne, me zotëri Petkovin nuk do të nënshkruajmë marrëveshje sa i takon asaj se çfarë duhet të punojmë në fushën e ekonomisë, por nëpërmjet punës fillimisht do ta kthejmë besimin ndërmjet qytetarëve dhe këtë nuk do ta bëjnë politikanët, por ekspertët e fushës”, tha Kovaçevski, transmeton TV21.

Tha se për çdo fushë do të vendosin ekspertët, duke bërë të qartë se nëpërmjet ekonomisë nuk pritet të arrihet deri te zgjidhja apo heqja e vetos bullgare për Maqedoninë e Veriut në procesin eurointegrues.

Por, shtoi:

“Do të përpiqemi që nëpërmjet bashkëpunimit të rikthejmë dialogun”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

mesi-paris

FOTO/Takimi sekret për Messi-n, i ati i yllit argjentinas bisedë me Presidentin Laporta

INFO

NA NDIQ